İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
Bayram Ali Öztürk Hocaefendinin Şehadetinin 11. Sene-i Devriyesi bayram-ali-ozturk-hocaefendinin-sehadetinin-11-sene-i-devriyesi Full view

Bayram Ali Öztürk Hocaefendinin Şehadetinin 11. Sene-i Devriyesi

Bayram Ali Öztürk Hocaefendi, 1 Mart 1952 tarihinde Sakarya ilinin Karasu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Mehmet Ali Öztürk annesinin ismi ise Hatice Hanım’dır. Babası dinine düşkün, cesur ve mert bir kimse olup köyünde sözü dinlenen, kendisine saygı duyulan bir zattı. Daha 5 aylıkken babasını kaybedip yetim kalan Bayram Ali Hoca’yı annesinin tekrar evlenmesi üzerine babaannesi ve halası büyütmüşlerdir. Okul çağına geldiğinde ise, Mahmud Efendi Hazretlerinin kıymetli dostlarından olan amcası Bilâl Efendi, eğitimi ile ilgilenip onu kendi çocuklarından ayırmamıştır.

Bayram Ali Hoca İmam-Hatip lisesini bitirdikten sonra Erzurum Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü’ne kaydolmuştur. Üniversitede okurken de ehlisünnete bağlı ve Osmanlı’ya hayran olan Bayram Ali Hoca üniversite yıllarında aktif bir öğrenciydi. 1980 ihtilalinden önceki karışıklık döneminde üniversitedeki İslamcı öğrencilerin liderliğini yapmış ve İlimse ilim, kavgaysa kavga diyerek İslam düşmanlarıyla mücadele etmeye çalışmıştır.