İsmailağa Dergisi Resmî Web Sitesidir
Topbar widget area empty.
İstigase 2 istigase-2 Full view

İstigase 2

Dergimizin geçen ayki (Mayıs-2017) sayısında kendilerine selefi diyen tekfircilerin yapılması caiz olan İstiğase’ye şirk demelerinin yanlış olduğunu ispatlamaya çalıştık. Dergimizin bu sayısında da İstiğase konusunda onların itirazları ve o itirazlara ehlisünnetin cevaplarını yazarak devam edeceğiz inşallah.

İTİRAZ: Bu kâinatın sahibi Allah’tır. Kâinatta Allah’ın izni olmadan bir yaprak düşmez. Allah’ın izni olmadan, Allah’tan başka kimse bu âlemi idare edemez. Allah’ın Rububiyyeti gereği O’na mahsus olan kâinattaki tasarruf ve tedbiri, bir takım salih kimselere nispet ederek, onların da bu hususta güç sahibi olduğuna inanan Allah’a (celle celâluhû) ait bir sıfatı bir insana vermiş olur.

Bir insan Allah’tan başkasından yardım istediğinde tevhidin üç kısmında; Rubûbiyyet, Ulûhiyet, İsim ve Sıfat Tevhidine şirk koşmuştur. Bir insan Allah’tan başkasından kendisindeki bir sıkıntıyı kaldırmasını istiyor. İhtiyacı gidermek, rızık vermek, öldürmek ve diriltmek, Allah’a (celle celâluhû) ait olan bir sıfattır, yani o sıfatı bir insana vermekle şirk işlemiş oluyor.

Related Articles